Kireçli Su Arıtma Sistemleri
Bu konu Kerem tarafından eklenmiştir. Kategori: Su Yumuşatma
Kireçli Su Arıtma SistemleriHalk arasında “kireçlenme” olarak adlandırılmış olan su, asıl olarak magnezyum ve kalsiyum oranı yüksek olan sudur. Kalsiyum ve magnezyum oranı haddinden fazla yüksek olan sular, birçok tehlikeye yol açabilir. Kullanım suyu ismi ile tabir ettiğimiz ve içmek sureti ile tüketmediğimiz su; dolaylı olarak sağlığımıza, direkt olarak ta bütçemize olumsuz tesir etmektedir. Kombilerde, çamaşır makinelerinde, bulaşık makinelerinde, su ısıtıcılarında, güneş enerjisi ile ısıtma yapan sistemlerde kullanılan kireçli su; zaman içinde gir renkte bir tabaka oluşturarak ilgili cihazın rezistans başta olmak üzere birçok parçasına zarar verir. Zarar gören rezistans ise ısıtma işlemi için daha fazla enerji gereksinimi hisseder.
Ayrıca bu cihazlarda yıkama işlemine tabi tutulan kıyafetlerde, her yıkamada biraz daha sertleşeceğinden dolayı daha çabuk deforme olur. Yumuşatılmamış suda sabun ve deterjan maliyeti ise oldukça fazladır. Sert sularla alınan duş ve yıkanan saç, derideki gözeneklerin kapanmasına neden olur.
Atölye ve fabrikalarda üretim esnasında kullanılan kireçli su da, tıpkı evlerdeki gibi birçok maddi kayba neden olacaktır.

Kireçli Su Nasıl Arıtılır?
“Suyun kireçten arıtılması” olarak tanımlanan işlem, aslında suyun yumuşatılmasından ibarettir. Konunun başında da ifade ettiğimiz gibi suda bulunan kalsiyum ve magnezyum suyun sertleşmesine neden olur. Bu elementler; su daha yerin altında iken çeşitli katmanlardan geçerek yer yüzüne çıkmaları esnasında suya dahil olurlar.

Su yumuşatma cihazlarının temel görevi “reçine” denilen kısmı sayesinde, magnezyum ve kalsiyum iyonlarını tutup yerine sodyum iyonları vermesidir. Ayrıca reçine; bir litre suda bir miligram ölçüsünde olan demir ve manganez iyonlarını da tutar.

Reçineden belli bir miktarda su geçtiği zaman, gözenekler kireç tabakası ile kaplanır ve rejenerasyon adı verilen işlemin başlaması gerekir. Rejenerasyon esnasında cihazdan su aksa bile yumuşatma işlemi gerçekleşmez.

Su Yumuşatma Cihazı Kullanmadan, Kireçli Su Arıtmak Mümkün mü?
Suyun sertliği “geçici sertlik” ve “kalıcı sertlik” olmak üzere iki sınıfa ayrılır.

Geçici Sertlik
Suda bulunan magnezyumun ve kalsiyumun, suyun kaynama noktasında belli bir zaman sonunda yok olması durumu “geçici sertlik” olarak tabir edilir. Bu su kaynatılıp soğutulduktan sonra içilebilir. Lakin hem ısıtma işlemini gerçekleştiren rezistans ya da kaba zarar verir, hem de hemen hemen dünyanın hiçbir yerinde “sadece kaynatılma işlemine tabi tutularak” kaybolabilen kalsiyum ve magnezyum içeren su yoktur. Bu lokal ve çokta sağlıklı olmayan bir çözümdür. Ayrıca sodyum açısında ziyadesi ile mahrum kalmış bir su elde edilir.

Kalıcı Sertlik
En çok görülen sertlik vakası “kalıcı sertlik” olarak tanımlanır. Bu sertlik derecesindeki su ne kadar kaynatılırsa kaynatılsın, muhteviyatındaki kalsiyum ve magnezyumu yok edemez. Bu neden ötürü, mutlaka “su yumuşatma cihazları” kullanılarak arıtma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sodyum açısından da oldukça zengin bir su elde edilmiş olunur.